Zvýšení věku dožití ve zdraví – téma, kterým se Rada seniorů ČR aktivně zabývá delší dobu. Ostatně, i to byl jeden z impulsů, proč se Rada seniorů stala jedním ze zakládajících členů Nadačního fondu Aktivní Česko.
Třetí konference se uskutečnila ve velké zasedací místnosti v sídle Rady seniorů. V posledních letech stále častěji skloňuje prevence. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek sám na první konferenci Rady seniorů na téma Jak zvýšit věk dožití ve zdraví uvedl, že prevenci považuje za klíčovou a že se jeho resort bude snažit na ni klást velký důraz a bude se snažit hledat pozitivní motivaci, a to i ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami.
Faktem je, že zdravotní pojišťovny nabízejí benefity a výhody a některé skutečně směřují třeba ke zvýšení fyzické aktivity nebo jsou navázány na absolvování preventivních prohlídek. Vědí ale senioři o tom, co jim v rámci benefitů nabízí jejich pojišťovna? Využívají je? Co jim v nabídce chybí a jak se vypořádávají s aplikacemi zdravotních pojišťoven? Těmto otázkám se věnoval bleskový průzkum Rady seniorů ČR, jehož se zúčastnili respondenti ve věku 55 -91 let v průběhu měsíce března. “Ačkoli většina respondentů uváděla, že benefity své zdravotní pojišťovny velmi dobře zná, ukázalo se, že tomu tak není. Maximálně byli respondenti schopni vyjmenovat benefitů pět, často navíc uváděli očkování, které je plně hrazeno ze zdravotního pojištění a také třeba preventivní prohlídky… Nejčastěji získali respondenti informace na internetu, následovaly ale letáky či tištěné brožury a dále návštěva pobočky, “ uvádí některé výstupy průzkumu, který byl na konferenci představen, předsedkyně RS ČR Lenka Desatová.
Úvodní slovo patřilo náměstku ministra zdravotnictví Mgr. Václavu Pláteníkovi MA, LL.M. Po představení výsledku již zmíněného průzkumu vystoupil zástupce VZP – Ing. Vladimír Štrébl z úseku služeb klientům s krátkou prezentací, o to více ale musel zodpovědět dotazů z řad přítomných seniorů. Na téma Zdravé stárnutí – Faktory ovlivňující zdraví s důkazem na specifika seniorského věku – měla svůj příspěvek MVDr. Anna Niklová – vedoucí Centra podpory veřejného zdraví SZÚ. Protože k prevenci patří i očkování, nechyběl mezi přednášejícími MUDr. Jan Kynčl – vedoucí centra epidemiologie infekčních nemoci SZÚ. Ten se věnoval očkovacímu kalendáři dospělých, s nímž Rada seniorů seznamovala čtenáře časopisu Doba seniorů v předchozím roce. Vybral pak čtyři onemocnění, na která se doporučuje očkování a vysvětloval, proč právě v seniorském věku je toto očkování důležité.
PharmDr. Josef Suchopár se věnoval problematice lékových interakcí, ale také upozorňoval, co dokáží potraviny nebo nápoje udělat s léky, jaký mají vliv na jejich účinnost a vstřebávání. Mnoho mýtů a předsudků vyvracel ve svém příspěvku s názvem péče o zdraví a prevence MUDr. Robert Hoffmann.
Oproti původnímu harmonogramu se konference poněkud protáhla, zejména proto, že senioři kladli přednášejícím spoustu dotazů, což odborníci kvitovali.
Závěrem je třeba poděkovat Všeobecné zdravotní pojišťovně, která akci finančně podpořila, přednášejícím za jejich příspěvky a čas a členům Rady seniorů za účast v průzkumu, jehož výsledky byly v rámci akce prezentovány.