52. ročník celostátního turistického srazu s mezinárodní účastí

Za Posledním Puchýřem 2024”

Po mezinárodním turistickém Zimním srazu, který se konal 13. – 16. 1. 2022 vznikla z popudu pana starosty Jana Koláře myšlenka uspořádat 52. ročník Posledního puchýře. Nápad rozhodující měrou podpořil Jan Douda a Jan Eichler a na výroční schůzi 28. 1. 2023 bylo pořádání akce většinou členů odhlasováno. Ke komisi pěší turistiky byla podána žádost o pořadatelství významné turistické akce.Pokladné odpovědi byl ustaven organizační výbor.

Prvním krokem bylo vypracování rámcového programu tak, aby bylo možné přivést do Prahy na jarní konferenci KČT zvací leták, který byl rozdáván s propagačním materiálem spolupořadatele Města Krásné Lípy. Během roku se k připravovanému programu dosazovaly potřebné finance. Zároveň byla zpracována projektová žádost u Euroregionu Nisa.

Naši zástupci ve Žďáru nad Sázavou převzali puchýřovskou štafetu a již v březnu 2024 byl vydán první zpravodaj. Na jarní konferenci bylo zástupcům pořadatelů umožněno vystoupit s obrazovou prezentací. V květnu byla zpřístupněna elektronická přihláška, upřesňoval se program, začaly se smluvně zajišťovat autobusy. Do výroby byla v předstihu zadána štafetová stuha. Do výroby byly také zadány dárky pro přihlášené (tašky, dřevěné známky, vizitky, butony, odznaky). Objednáno bylo 1 000 piv s etiketou a samolepkou Puchýře. Následovala objednávka triček, diplomů, třepetalek s logem akce. Z ÚV KČT byl zapůjčen balon s logem KČT a státní prapory. Na náměstí byly umožněny podmínky pro masivní propagaci ČEZu. Týden před akcí proběhly intenzivní detailní přípravy. V předstihu byl vyroben a přes hlavní ulici nainstalován banner vítající účastníky.

Čtvrtek 14. 11. dopoledne proběhla výzdoba náměstí a všech prostor ve kterých se Puchýř uskutečnil. Od 16:00 hod. začala registrace účastníků, současně bylo umožněno ubytování, které zajišťoval pořadatel (škola, hasičská zbrojnice, správa NPČŠ, základna ČSOP). Pro zájemce byla připravená možnost individuální prohlídky města a na správě NPČŠ Plšíkovy zahrady.

Také zimním táborníkům bylo umožněno tábořit na pozemcích ČSOP-Tilia na Kamenné Horce

Pátek 15. 11. od 7:00 hod. začala prezence pro předem přihlášené. Kolem 9. hodiny vyrazily průvodci s početnými skupinami na autobusové výlety. Do Drážďan a Bastei byly vypraveny 3 autobusy a jeden 8místný tranzit, do Žitavy a na Oybin 2 autobusy, jeden autobus a jeden 8místný tranzit na Šluknovsko (zámek ve Šluknově, podstávkový dům v Lipové, bazilika ve Filipově, betlémy v Jiříkově). Na exkurze vedené strážci NPČŠ do Jetřichovických skal a na požářiště u Mezní Louky byly připraveny dva autobusy.

K slavnostnímu zahájení 52. ročníku akce Za posledním puchýřem se na Křinickém náměstí, za zvuku kostelních zvonů, sešly stovky turistů. V 18:10 hod. turisty přivítali trubači, k účastníkům promluvil předseda pořádajícího klubu, který předal slovo starostovi města panu Janovi Kolářovi. Ten po svém úvodním projevu předal mikrofon senátoru parlamentu ČR Ing. Z. Linhartovi, místopředsedovi ÚV KČT Z. Cabalkovi, předsedovi KČT Ústecké oblasti J. Eichlerovi. Zdravici přednesl předseda Slovenských turistů Peter Švec, za delegaci z Bavorska Christian Kreipe, Národní park České Švýcarsko zastoupil R. Nágl. Váženým a milým hostem byl Ing. J. Havelka. Následovaly česká a slovenská hymna v podání operní pěvkyně Pavlíny Senić. Slavnostní zahájení Posledního Puchýře zakončili opět šluknovští trubači.

Pro účastníky byl připraven od 19 hodin v kostele sv. Máří Magdalény jedinečný koncert operní zpěvačky Pavlíny Senić. Kostel byl zcela zaplněn. Účastníci z různých koutů republiky se netajily nadšením z monumentálního prostoru s úžasnou akustikou, který celý hudební zážitek umocnil.

Současně s koncertem se v nabitém sále Kulturního domu konalo vystoupení country kapely “Harcovníci” z děčínska.

Sobota 16. 11. od 7:00 hod. byla zahájena prezentace turistů, kteří přijeli na jeden den. K překvapení pro pořadatele byla skutečně velká účast. Pochodníci si mohli vybrat ze čtyř tras (13, 25, 35,50 km), které vedly do CHKO Labské pískovce a NPČŠ, dvou Lužických trass (9,5 kma27 km) nebo se mohli projít Městským parkem a lesoparkem (2,2 km).

Od 13:00 hod. byla připravena v kulturním domě mezinárodní zábava s občerstvením, na které se setkali turisté z Německa, Polska, Slovenska a České republiky. K poslechu i tanci hrála dechová kapela z Budyšína.

V 15:00 hod. byla ve městě zeleně vysazena lípa jako trvalá připomínka 52. ročníku Za Posledním puchýřem. Bylo by hezké, kdybychom mohli říci, že ta krásnolipská lípa byla stromem č.1, protože se sázení stalo součástí hlavního programu této tradiční velké turistické akce.

V 16:20 hod. proběhlo na radnici, na pozvání pana starosty, milé setkání vedení KČT a pořadatelů Posledního puchýře. Místopředseda KČT L. Macka vyzvedl mimo jiné spolupráci klubu s Městem Krásná Lípa a kladný přístup klubu i města k projektu Stezky z lásky.

Sobotní večer patřil tradiční Puchýřské zábavě. Pro velký zájem pořadatelé uspořádali dvě zábavy (v Krásné Lípě a Rybništi). Na zábavu do Rybniště a zpět byla zajištěna autobusová doprava. Jak v Krásné Lípě tak i v Rybništi proběhlo velmi důstojné zakončení akce Za posledním puchýřem. Po milých slovech zástupců ÚV KČT předali štafetu krojovaní členové krásnolipského folklorního souboru Dykyta vzácným hostům z města Hlučína, kteří budou pořadateli 53. ročníku této významné akce.

Neděle 17. 11. akce byla zakončena úklidem, zrušením výzdoby ve městě týkající se akce. Od 9 hodin byla pro účastníky, kteří se chtěli zdržet v Krásné Lípě, otevřena v Domě Českého Švýcarska úschovna zavazadel. Pořadatele se rozloučili společnou snídaní.

V průběhu celé akce byl zajištěn výdej a prodej turistických odznaků: OTO Labské pískovce, Krásnolipsko, Köglerova naučná stezka a TTO Svatý Václav.

Velké poděkování zaslouží desítky pořadatelů, kteří se starali o celou akci. Rozhodující měrou se na organizaci Posledního puchýře podílelo město Krásná Lípa a organizace zřízené městem (škola, školní jídelna, technické služby, hasiči, kulturní dům) jakož i České Švýcarsko o.p.s. a Infocentrum Českého Švýcarska. Akci podpořil: NPČŠ, obec Rybniště, MAS Český sever a Lesy ČR. a ČEZ.

Finančně byla akce podpořena dotací z Ústeckého kraje a dotací ÚV KČT.

Václav  Hieke