Členové spolku Senioři ČR, základní organizace v Mikulově, prožili v měsíci říjnu několik dní v termálních lázních Bük. Nebylo to poprvé – jezdíme tam rádi, neboť minerální voda blahodárně působí na naše unavené pohybové ústrojí, zlepšuje krevní oběh, funkci svalů a trávení; odpočineme si od každodenního shonu i starostí.
Je prokázáno, že léčivá voda má také účinky na zlepšení nálady.
A abychom si náladu nejen zlepšili, ale i déle udrželi, naplánovala nám vedoucí zájezdu paní Jitka Švecová navíc dva krásné půldenní výlety v okolí. Prvním byl Györ (česky také Ráb) – město s největším množstvím stavebních památek v západním Maďarsku. Atmosféra starobylého a přitom živoucího města nás pohltila v jeho historickém barokním centru plném památkově chráněných objektů. Všem dominuje věž biskupského paláce ze 13. stol., dále katedrála Panny Marie, Opatský dům, jezuitský kostel, ale i novější rozsáhlá budova radnice. Působivé město určitě stojí za delší návštěvu – plánujeme se sem vrátit v době adventu, nasát vánoční atmosféru.
Druhým, neméně zajímavým cílem výletu, byl zámek Fertöd, jemuž se přezdívá maďarské Versailles. Tento francouzský architektonický skvost byl totiž předlohou tomuto objektu. Zámek jako své sídlo nechal přestavět z loveckého zámečku do barokně-rokokového paláce v 18. stol. kníže Miklós Esterházy. Při prohlídce zámku nám bralo dech jeho luxusní vybavení a především rozmanitá výzdoba. V obřím slavnostním zlaceném sále nás upoutala stropní freska Apollón ve slunečním voze – ať jsme se postavili do kterékoliv části sálu, měli jsme pocit, že koně běží vždy naším směrem. Kníže miloval hudbu a na svém dvoře si proto hýčkal Josepha Haydna. Zámek navštívila i Marie Terezie, má tu svou expozici. K zámku náleží rozsáhlá francouzská zahrada.
S dobrou náladou a odpočati jsme se vrátili ke svým rodinám. Snad nám mysl i tělo bude sloužit ještě dlouho co nejlépe. Poděkování patří p. Jitce Švecové za organizaci i vhodně vybrané výlety a samozřejmě každému z účastníků za přispění ke skvělému kolektivu.
Květa Budínová