Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě a největší na území naší republiky . Je známo více než 1000 jeskyní z nichž pět je zpřístupněno veřejnosti. Výbor seniorů se rozhodl pro svoje členy uskutečnit poznávací zájezd do této oblasti. Vlakem jsme jeli z Ostravy do Brna, Zde nás očekával autobus, který objednal Ing Josef Juřeník u brněnské firmy. On také vypracoval harmonogram cesty po těchto jeskyních. Našim seniorům se cesta po jeskyních velice líbila a ačkoliv v jedné bylo hodně schodů z patra do patra zvládli to všichni.
1. Punkevní jeskyně jejíž součástí je atraktivní podzemní okruh a plavba na motorových člunech. Součástí plavby po říčce Punkvě je i návštěva propasti Macocha. Propast vznikla zřícením stropu a dostala název podle pověsti ze 17 století. Dnem propasti protéká říčka Punkva, která napájí dvě jezírka. Horní jezírko je hluboké přibližně13 metrů a je vidět shora. Dolní jezírko je ukryto mezi skalami, takže není shora vidět, a jeho hloubka přesahuje49 metrů.
2.Sloupsko-šošůvské jeskyně - jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 metrů. Návštěvníci si mohou zvolit ze dvou prohlídkových okruhů. Jeden je dlouhý 890 m a druhý 1760 m navíc pro tělesně postižené návštěvníky je upravena zvláštní trasa jako bezbariérová. Při rekonstrukci v roce 1997 byla přemostěna Stupňovitá propast a návštěvníkům se tak otevřel nový netradiční pohled.Součástí prohlídky je i světoznámá archeologická lokalita – jeskyně Kůlna, kde byly nalezeny části neandrtalského člověka. Tato jeskyně zavádí také novinku a to na objednávku si zájemci mohou zahrát na speology a část jeskyně si projít při baterce.
3.Výpustek Tato jeskyně má bohatou, ale i velmi smutnou historii. Labirint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka . V 17 století sloužili jeskyně k nalézání pravěkých kostí, které pak používali mastičkáři k léčbě. V 19 století navštívil jeskyně hrabě František Hugo ze Salmu při proskoumávání udal délku7 km. V 20 století byla jeskyně poznamenána těžbou fosfátových hlín. V roce 1939 byl učiněn záhadný objev podzemního jezera . Prostory jeskyní sloužili německé armádě, která zde měla podzemní továrnu a při odchodu vše odstřelila . Po válce sloužila jeskyně armádě ČR byl zde muniční sklad. Mnoho skalních přepážek bylo rovněž odstřeleno. Po druhé světové válce zde byly prováděny speologické průzkumy již dříve objevených prostor, ale velké prostory s jezerem se najít nepodařilo. V 60 letech minulého století zpravovala celý areál Čs. Armáda, která zde vybudovala mohutný podzemní protiatomový kryt.V roce 2006 převzala jeskyně i s jejím technickým vybavením Správa jeskyní ČR-Moravský kras.
V současné době je zdarma přístupná nová expozice „ Jeskyně a lidé“, která je v prostorách vstupní budovy do jeskyně Výpustek. Její zpracování je rovněž vybaveno nejmodernější digitální technikou. Tato expozice dává možnost zaujmou i děti a mládež, kterou tato technika zajímá a přiblíží jim tak poutavě naši minulost.
Na závěr chtějí všichni zúčastnění senioři poděkovat panu Juřeníkovi, který má hlavní podíl na tom, že mohli tyto krásné a zajímavé jeskynní prostory i objekty Moravského krasu navštívit .
Za seniory OSŽ ČD OSTRAVA hl..
ČIKLOVÁ Helena