Titulek jsme si vypůjčili z expozé Jany Fialové, radní pro školství, mládež a tělovýchovu Kraje Vysočina. Ta v Náměšti nad Oslavou, při hodnocení prací žáků vysočinských základních škol, kteří hovořili s pamětníky konce druhé světové války či osvobození Vysočiny Rudou armádou, ocenila nejen iniciátory soutěže „Dějiny a paměť školních dětí“, ale i neformální pochopení pedagogů náměšťské ZŠ Komenského. Škola se uvedené dějepisné aktivity zhostila jako nejlepší z více než dvou set základních škol v kraji. A vystoupení paní radní Fialové lze charakterizovat stručným „opisem“: špatná paměť jedněch, umožňuje retuš historie druhými. A lze mít za to, že špatné paměti se v ZŠ Komenského snaží předcházet.
K letopočtu 2015 lze přidat nejeden z přívlastků, synonym či jubileí, ale 70. výročí osvobození ČSR je událostí ze všech nejvýznamnější. S ním související rozhovory dětí s rodiči, nebo prarodiči a jejich sepsání měly své místo jak ve školním vzdělávání, tak i v místní, náměšťské připomínce 70. výročí ukončení druhé světové války. Trvalou formou je putovní výstava dvou desítek velkoplošných panelů s texty a fotografiemi téměř zapomenutých příběhů obyvatel Náměště nad Oslavou a blízkého okolí, která i dnes oslovuje návštěvníky městského úřadu.
Prospěšnou aktivitu Dějiny a paměť školních dětí iniciovala Krajská rada KČP, Krajská rada seniorů s Krajskou knihovnou Vysočiny. Osobní záštitu měla paní radní Fialová a mediální podporu vysočinské sdružení Syndikátu novinářů ČR. Základem byl fakt, že připomínky událostí spojených nejen se šestiletou tragédií naší vlasti, dnes nezřídka opomíjené, lze vidět i na celé řadě míst Kraje Vysočina. Dodejme, že je v něm 1 732 pomníků, pamětních desek či hrobů více než 17 600 osob.
Iniciativu ZŠ Komenského po skončení aktu ocenil i náměšťský místostarosta Jan Kotačka (na snímku druhý zleva), který mj. řekl: „…je dobře, když školy vedou nejmladší generaci k tomu, aby nezapomínala na minulost. Naše Městská rada, na základě těch žákovských prací, požádala občany, aby napsali i svoje příběhy. A ze všech se podařilo uspořádat nadčasovou výstavu o událostech z doby války, která se těší tak mimořádnému zájmu veřejnosti, že připravujeme knižní vydání“.
Text a foto Jan Kliment