Odborné sociální poradenství - „paragrafík“
V oblastech sociálního zabezpečení, sociálních dávek i pomoci pro OZP, taktéž v oblasti zaměstnávání OZP došlo v roce 2014 a s platností k 1. 1. 2015 k některým důležitým změnám, o kterých chceme informovat.
Největší změnou je opětovné zavedení statusu zdravotně znevýhodněné osoby (OZZ) od 1.1.2015. Jedná se o občany, kteří v důsledku dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nedosahují podmínky procentuální výše pro přiznání invalidního důchodu, ale vykazují pokles zdravotního stavu a podstatný funkční deficit, který je omezuje při realizaci pracovních aktivit. Řízení o přiznání statusu OZZ zahajuje občan na příslušné OSSZ. Žádost podá na předepsaném tiskopisu, který mu bude vydán úředníky OSSZ. Příslušný tiskopis je k dispozici také na stránkách ČSSZ (www.cssz.cz/tiskopisy). Dále následuje správní řízení, které obvykle trvá 75 dní. Žadatel je také povinen se podrobit lékařskému posouzení zdravotního stavu, které na základě výzvy OSSZ provádí posudkový lékař OSSZ. Pokud je posuzování zdravotního stavu úspěšné vydá správní orgán rozhodnutí o přiznání statusu osoby zdravotně znevýhodněné (nebo nepřizná). Důležitá je skutečnost, že nelze podávat souběžně více žádostí, tedy není možné provádět správní řízení o přiznání invalidity a současně o přiznání OZZ. Občan tedy může podat jednu nebo druhou žádost. Ovšem pozor, jedná se o osoby, kdy zdravotní postižení významným způsobem omezuje nebo limituje výdělečnou činnost a pracovní podmínky. Tento status fungoval do roku 2011, poté byl zrušen. Nové opatření spočívá také v tom, že posudek o přiznání zdravotně znevýhodněné osoby dříve zpracovával Úřad práce, v současnosti toto zajišťuje OSSZ prostřednictvím rozhodnutí. Velkou změnu představuje i skutečnost, že OZZ požívají stejných výhod v oblasti pracovní rehabilitace i zaměstnávání zdravotně postižených, jako osoby, kterým byl přiznán invalidní důchod. Osobou zdravotně znevýhodněnou je fyzická osoba, která má zachovánu schopnost vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, ale její schopnosti být nebo zůstat pracovně začleněna, vykonávat dosavadní povolání nebo využít dosavadní kvalifikaci nebo kvalifikaci získat jsou podstatně omezeny z důvodu jejího dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu (odst. 3, § 67, zákona č.435/2004 Sb.). Stát bude zaměstnávání OZZ podporovat poskytováním příspěvků na zaměstnávání osob se zdravotním postižením zaměstnavatelům prostřednictvím Úřadu práce.
Další důležitou změnou je oblast posuzování zdravotního stavu osob, které v oblasti příspěvků a dávek pro OZP žádají o příspěvek na péči, příspěvek na mobilitu, příspěvku na zvláštní pomůcku nebo přiznání průkazů osob zdravotně postižených. U všech těchto žádostí musí být splněna podmínka dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, tedy doba od vzniku postižení, vady či poruchy nebo nemoci. Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se pro účely tohoto zákona považuje zdravotní stav, který omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti pojištěnce významné pro jeho pracovní schopnost, pokud tento zdravotní stav trvá déle než 1 rok nebo podle poznatků lékařské vědy lze předpokládat, že bude trvat déle než 1 rok (§ 26, zákona č.155/1995 Sb.). V zásadě se jedná o obdobnou podmínku, jako u přiznávání invalidních důchodů. Na základě doporučení správy sociálního zabezpečení je možné o výše uvedené dávky žádat po uplynutí 6–7 měsíců od vzniku zdravotního postižení (obdobně žádosti o přiznání invalidního důchodu). V roce 2015 jak již veřejnost byla informována, proběhne výměna všech stávajících průkazů OZP (tedy ZT, ZTP, ZTP/P). Jedná se i o provizorní průkazy i o průkazy s označením na neurčito. Výměna se bude konat bez nového posuzování zdravotního stavu, tedy automaticky. Ovšem pozor!!, držitel průkazu osoby zdravotně postižené je povinen podat Žádost o přechod nároků na průkaz osoby se zdravotním postižením. Tento formulář můžete vyzvednout na kontaktním pracovišti ÚP, nebo stáhnout a vytisknout z webového portálu MPSV(ve vyhledávači označit: MPSV – formuláře). Výměna výše uvedených průkazů OZP bude probíhat od 1. 1. 2015 do 31. 12. 2015. Některé změny se týkají i aktivní politiky zaměstnanosti, konkrétně zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Byl zrušen institut Chráněná pracovní dílna. Ve prospěch OZP může být zajištěna pracovní rehabilitace (§ 69, zákona č. 435/2004 Sb.), může být zřízeno chráněné pracovní místo (§ 75, zákona), může být i zřízeno společensky účelné pracovní místo (§ 113, zákona).
Mgr. Josef Kočí,Dis – sociální poradenství KZCR-MNUL, Josef.Koci@KZCR.eu, zdroj. MPSV